Jestem poznaniakiem z wyboru, w Poznaniu ukończyłem studia, mieszkam tu od 20 lat, na Łazarzu – od lat 15. Można mnie spotkać na ulicach Łazarza i Jeżyc, gdy jadę z moimi dziećmi (Jaremą – 3,5 roku i Kalinką– 2 lata) rowerem towarowym (cargo) ze skrzynią z przodu do żłobka i przedszkola. Albo na Arenie, gdzie chodzę na spacery z żoną, dziećmi i moimi dwoma chartami. Mieszkam na ul. Matejki. Mam 39 lat.
Z wykształcenia jestem prawnikiem, radcą prawnym.
DLACZEGO STARTUJĘ?
Bo w radzie miasta powinno być więcej radnych, którym się chce, którzy nie traktują tego jako trampoliny do partyjnej kariery. Którzy tak jak ja – chcą działać i działają na co dzień na rzecz swojej ulicy, dzielnicy, miasta.
Bo chcę miasta przyjaznego mieszkańcom. Z terenami zielonymi, sprawnym transportem publicznym, szerokimi chodnikami, wygodnymi drogami rowerowymi, dobrze funkcjonującymi strefami płatnego parkowania, dającymi priorytet mieszkańcom. Miasta, w którym dzieci mogą same bezpiecznie iść lub jechać rowerem do szkoły, które dba o seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. To rada miasta decyduje, na co zostaną wydane nasz, miejskie pieniądze.
CO JUŻ ZROBIŁEM?
Kino w Bramie 46
- Jestem założycielem i aktywnie prowadzę jedyne w Poznaniu kino sąsiedzkie – Kino w Bramie 46. Co jakiś czas zamieniamy bramę wjazdową kamienicy, w której mieszkam, w bezpłatne kino lub miejsce na warsztaty. Tylko w 2018 r. zorganizowaliśmy na w bramie wjazdowej i na podwórku kamienicy:
- projekcje bajek dla dzieci i filmów dokumentalnych;
- warsztaty teatralne dla dzieci;
- warsztaty z zakładania zielonego ogrodu;
- warsztaty stolarskie z budowy hotelu dla owadów;
- warsztaty z samodzielnej naprawy rowerów;
- warsztaty haftu secesyjnego, szycia z filcu, szydełkowania, podczas których przygotowywaliśmy biało-czerwone ubranko, w które zostanie ubrany hydrant na rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego;
- przygotowujemy wystawę fotografii związanych z Łazarzem.
Stowarzyszenie Rowerowy Poznań
Jestem prezesem Stowarzyszenia Rowerowy Poznań – „Sekcja Rowerzystów Miejskich” – organizacji społecznej działającej w Poznaniu od 1993 r., zabiegającej o miasto przyjazne rowerzystom. W ramach Stowarzyszenia m.in.
- prowadzimy rowerową edukację dzieci w szkołach – przez dwa ostatnie lata przeszkoliliśmy niemal 2.000 dzieci z poznańskich szkół podczas zajęć w klasach oraz ponad 500 dzieci podczas zajęć z praktycznej jazdy rowerem na ulicach naszego miasta;
- szkolimy dorosłych mieszkańców Poznania, jak bezpiecznie poruszać się rowerem po mieście;
- Rowerzyści dla Seniorów: zorganizowaliśmy dla seniorów z Domu Pomocy Społecznej Ugory rowerową rikszę, którą wolontariusze naszego Stowarzyszenie zabierają seniorów na przejażdżki Wartostradą, do parków, do centrum Poznania;
- opiniujemy projekty budowy dróg rowerowych i zmiany organizacji ruchu w Poznaniu dbając o to, żeby projektowana rowerowa infrastruktura była bezpieczna, spójna i wygodna;
- zabiegamy o pieniądze na infrastrukturę rowerową, rozliczając władze miasta z przyjętych zobowiązań i złożonych obietnic;
- organizujemy imprezy integrujące rowerową społeczność Poznania, m.in. przejazdy rowerowe ulicami naszego miasta – Rowerowe Powitanie Wiosny, stylowy przejazd Tweed Ride.
Czujniki smogu na Łazarzu
Zdobyłem środki, kupiłem i zamontowałem na Łazarzu dwa pierwsze i jak dotąd jedyne czujniki smogu, pokazujące w czasie rzeczywistym stan powietrza. Jeden z nich wisi za moim oknem przy ul. Matejki, drugi przy ul. Hetmańskiej. Każdy może w dowolnym momencie sprawdzić wyniki na stronie www.airly.eu lub w aplikacji mobilnej.
Prowadzę inicjatywę Łazarski Alarm Smogowy.
Poznański Budżet Obywatelski
Dzięki zgłoszonemu i promowanemu przeze mnie projektowi do PBO, na Łazarzu i Jeżycach powstały samoobsługowe stacje naprawy rowerów, z których chętnie korzystają mieszkańcy.
Zainicjowałem kompleksowe promowanie rowerowych projektów w budżecie obywatelskim – www.roweroweprojekty.pl
Zobacz więcej na https://www.koalicjapdm.org/dzialamy-dla-poznania/#andrzej-janowski
CO ZROBIĘ
- #MiastoBezSmogu: Będę walczył ze smogiem przez wymianę pieców węglowych, z dopłatami dla mieszkańców w celu przeciwdziałaniu tzw. wykluczeniu energetycznemu i zabezpieczeniu tych rodzin, których nie stać nie tylko na wymianę pieców, ale też na opłacenie wyższych rachunków za ogrzewanie;
- #BezpieczniePieszo: Przez uspokojenie ruchu zadbam o bezpieczeństwo pieszych, szczególnie dzieci na ulicy, w drodze do szkoły; wygodne, wyremontowane chodniki, dobra widoczność na przejściach dla pieszych, dbałość o bezpieczeństwo powinny być standardem; dzieci powinny móc samodzielnie, bezpiecznie dojść pieszo lub dojechać rowerem do szkoły.
- #ProgramRowerowy – jako radny zadbam o realizację przyjętego przez radę miasta Programu Rowerowego – sieć 150 km dróg rowerowych w Poznaniu do 2022 r. Będę pilnować, by projekty były dobrej jakości, miały finansowanie i były realizowane.
- #UłatwieniaParkingowe – mieszkańcy Śródmieścia korzystający z samochodów mają obecnie sporo problemów z parkowaniem w pobliżu swoich domów. Dobrze zaprojektowana Strefa Płatnego Parkowania, z uszczelnionym regulaminem likwidującym wyłudzanie identyfikatorów mieszkańca oraz częścią miejsc zastrzeżonych tylko dla mieszkańców ulicy – jak na ul. Rybaki ułatwi zaparkowanie auta.
- #DbającyPoznań – będę walczył o miasto przyjazne seniorom, wspierające osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
- #ZieloneMiasto – zadbam o zieleń przyjazną seniorom i rodzinom z dziećmi – o drzewa przyuliczne, skwery i parki, place zabaw i ławki.
- #PrzyjaznaGłogowska – zmiany na ul. Głogowskiej: wprowadzenie na niej drzew, dróg rowerowych, szerszych chodników, poszerzenie przystanków tramwajowych i ułatwienie w dojściu na nie; ul. Głogowska musi się zmienić – jest w tej chwili niebezpieczna, przecina Łazarz „na pół”, są na niej przekroczone normy hałasu, smogu
- #DolnyŁazarz – dopilnuję budowy kładki pieszo-rowerowej z Łazarza na Wildę, remontu ul. Kolejowej, powstania ogólnodostępnego miejsca rekreacji na Dolnym Łazarzu
- #ZrównoważonyTranasport – dopilnuję priorytetu dla tramwajów i autobusów i powstania nowych tras tramwajowych.