Dobre lotnisko pilnie potrzebne

Kilka tygodni temu linia lotnicza Wizz Air poinformowała o zamknięciu bazy na lotnisku w Poznaniu z końcem marca 2019 roku. To mocny cios dla Ławicy, która w tym roku notowała bardzo duże wzrosty liczby pasażerów dzięki pozyskaniu bazy innego przewoźnika – linii Ryanair.

Niestety te wzrosty się skończą, a nasze lotnisko czeka w 2019 roku w najlepszym wypadku – stagnacja i taki sam wynik jaki Ławica odnotuje za 2018 (przewidujemy 2,4 mln w Poznaniu wobec 3,3 mln we Wrocławiu, 4,9 mln w Katowicach, 5,1 mln w Gdańsku, 6,7 mln w Krakowie i 17,2 mln w Warszawie).

Tymczasem inne porty regionalne po raz kolejny nam odskoczą i zostaniemy daleko w tyle (pomijamy mniejsze ośrodki typu Rzeszów czy Bydgoszcz). Na koniec 2019 roku prognozujemy aż 1,5 mln przepaść w liczbie pasażerów na korzyść Wrocławia, który jest porównywalny z nami gdy mowa o potencjale gospodarczym (prognozujemy 2,4 mln dla Poznania w 2019 i aż 3,9 mln dla Wrocławia).

Dlaczego tak się dzieje?

Skoro Ławica ma gorszą ofertę połączeń lotniczych, nic dziwnego że ma gorsze wyniki niż inne porty. W tej chwili mamy do dyspozycji 33 kierunki, podczas gdy Wrocław 53, Gdańsk 66, a Kraków aż 87.

Ciągle niewykorzystany potencjał sprawia, że pasażerowie uciekają nam przez palce i są zmuszeni korzystać i dać zarobić innym portom lotniczym w Polsce i Niemczech.

Brak połączeń lotniczych to utrudniony kontakt ze światem, problem dla pozyskiwania nowych inwestorów, wreszcie mniejsza liczba turystów, z których pieniędzy korzystają inne miasta. A przecież mogli by wydawać je w Poznaniu i dać zarobić naszym mieszkańcom! Badania ekonomistów potwierdzają bezpośrednie przełożenie liczby obsługiwanych pasażerów na miejsca pracy w porcie lotniczym i jego zapleczu – każdy milion pasażerów to 800 nowych miejsc pracy.

Nasze pomysły na zmianę tego smutnego stanu rzeczy

  • utworzenie Komisji ds Lotniska, która zamie się rozwiązaniem problemów
  • opracowanie tzw. „mapy drogowej” przejęcia udziałów w spółce Port Lotniczy Poznań-Ławica od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”
  • stworzenie długofalowej koncepcji rozwoju lotniska (obecny terminal przewidziano do obsługi 3 mln pasażerów)
  • opracowanie aktualnej mapy potrzeb najbardziej pożądanych i wartościowych dla miasta i regionu kierunków, które należy pozyskać
  • współpraca z podmiotami prywatnymi, szczególnie dużymi firmami w zakresie lobbyingu na rzecz otwierania nowych połączeń