fbpx

Ewa Stańska-Bugaj

5

oKRĘG
Grunwald, Górczyn, Fabianowo, Kotowo, Junikowo, os. Kwiatowe, Ławica, Ogrody

7

Miejsce na liście

Współzałożycielka Stowarzyszenia Prawo do Miasta, a wcześniej członkini Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Całe jej życie prywatne i zawodowe koncentruje się na Grunwaldzie, w rejonie ulic: Rycerskiej, Marcelińskiej i os. Bajkowego.

Lasek Marceliński zna od czasu, gdy jeszcze było tam wysypisko śmieci. Jego zagrożenie przez plany budowy III ramy ze spokojnej poznańskiej mieszczki zmieniło ją w społeczną aktywistkę. Od tamtej pory udziela się lokalnie w kwestii ochrony starych drzew i ochrony zieleni w najbliższym otoczeniu, uwrażliwia sąsiadów na potrzebę segregacji śmieci, namawia ich do brania spraw w swoje ręce (m.in. pielęgnując trawniki, czy zapraszając do wspólnego odśnieżania parkingów).

Studiowała filologię angielską i nauki polityczne na UAM, a jako młoda dziennikarka pisała o codziennych problemach miasta i jego mieszkańców. Od lat, jako nauczycielka języka angielskiego, zawodowo pracuje z młodzieżą, jest też tłumaczką i autorką podręczników.

W życiu prywatnym otoczona jest problemami osób starszych. Opiekując się m.in. ojcem chorym na chorobę Alzheimera, poznała szczególne potrzeby seniorów. Najlepiej odpoczywa na działce, studiując historię Poznania, robiąc z wnuczką przetwory i słuchając muzyki barokowej.

W Radzie Miasta chciałaby chronić poznańską zieleń, dbać o poprawę możliwości sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się po mieście (wciąż boi się jeździć rowerem po mieście), zabiegać o wsparcie dla “więźniów czwartego piętra”, a także starać się o organizowanie domów pomocy dziennej dla osób niepełnosprawnych, by ulżyć ich opiekunom.