Mamy pomysł na Park Kasprowicza!

13/09/2018 Nasze działania

Park Kasprowicza to obok Rynku Łazarskiego najważniejszy teren dla mieszkańców Łazarza. To miejsce odpoczynku, rekreacji, uprawiania sportu, “zielone płuca” Łazarza.

Łazarzowi bardzo brakuje krytego basenu – cieszy nas, że wreszcie jest szansa na jego powstanie. Mieszkańcy w głosowaniu w budżecie obywatelskim wybrali też tor wrotkarski. Dla przebudowanej hali Arena ma powstać parking. Nasz sprzeciw budzi jednak sposób, w jaki miasto chce te inwestycje zrealizować:

  • zabudowując część cennych terenów zielonych,
  • wycinając aż 350 dużych drzew,
  • likwidując najstarszy poznański ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko,
  • likwidując zielony teren sportowy – tory łucznicze ŁKS Surma Poznań, żeby zbudować na nim parking.

Chcemy, żeby te inwestycje powstały bez tak dużych strat dla środowiska, bez likwidacji ogrodu społecznego i bez zamieniania torów łuczniczych na parking.

Tereny zieleni na Łazarzu są kluczowe – jest to osiedle najbardziej dotknięte smogiem w Poznaniu oraz cierpiące przez fale upałów w okresie letnim.

Park Kasprowicza – co proponujemy?

Na terenie parkingów buforowych przy ul. Reymonta mógłby powstać kryty basen oraz parking kubaturowy, który miałby obsługiwać obiekty sportowe oraz Arenę. Pozwoli to ocalić 350 drzew, zachować ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko i tereny toru łuczniczego ŁKS Surma Poznań.

Teren, na którym rośnie 350 dużych drzew, które miasto planuje wyciąć, należy uprzątnąć i udostępnić mieszkańcom. Znajdujące się tam fundamenty po niedoszłym lodowisku wystarczy zabezpieczyć – jeśli teren nie ma zostać zabudowany, to nie ma konieczności ich kosztownego usuwania.  W dalszej kolejności chcielibyśmy, aby powstał tam np. park linowy czy tor dla BMX-ów oraz ścieżka przyrodnicza z miejscami do obserwacji rzadkich gatunków ptaków, które tam przebywają.

Podobnie jak teren stadionu Szyca, tak i teren po stadionie Energetyka powinien zostać wykupiony przez miasto. To historyczny teren sportu, zasłużony w szczególności dla piłki nożnej oraz rugby. Powinien służyć mieszkańcom, byłby również dobrą lokalizacją dla toru wrotkarskiego. Lokalizacja ta jest wystarczająco duża, znajdowałaby się obok zaproponowanych przez nas parkingów kubaturowych. Kilka lat temu udało się powstrzymać plany zabudowy tego terenu wysokimi blokami i rozpocząć prace nad planem miejscowym, który po uchwaleniu ochroni ten teren. Będziemy zabiegać o uchwalenie tego planu miejscowego!