fbpx

Paweł Głogowski

6

oKRĘG
Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko, Radojewo, Podolany, Strzeszyn, Kiekrz, Krzyżowniki, Smochowice

8

Miejsce na liście

Jestem założycielem i prezesem Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, które na przestrzeni ostatnich 7 lat zorganizowało ponad 30 projektów miejskich związanych m.in. z edukacją, partycypacją, zrównoważonym transportem oraz estetyką przestrzeni miejskiej. 

Stowarzyszenie, którym kieruje przyczyniło się m.in. do powstania Miejskich Regałów Książkowych, współorganizacji ogólnopolskiej kampanii na rzecz uchwalenia ustawy krajobrazowej oraz wielu wydarzeń kulturalnych (m.in. pokazy kina plenerowego, malowanie schodów nad Wartą). Zorganizowaliśmy wiele akcji dla lokalnych społeczności, m.in. darmowe obiady dla seniorów w wybranych poznańskich restauracjach („Stolik zarezerwowany”) czy warsztaty przestrzenne dla dzieci ze szkół podstawowych. Zainicjowaliśmy również portal „Fyrtel”, który wspierał lokalnych przedsiębiorców działających w centrum Poznania. 

W roku 2011 założyłem Fundację Junior, której celem jest pomoc dzieciom z uboższych rodzin w nauce i rozwoju kulturalnym. Przez 5 lat udało nam się zaangażować ponad 50 wolontariuszy, którzy systematycznie pomagali ponad 50 dzieciom z 3 szkół podstawowych w przezwyciężeniu najróżniejszych wyzwań szkolnych. W ramach działań fundacji zorganizowaliśmy szereg wycieczek, warsztatów oraz wydarzeń kulturalnych, których celem było otwarcie się dzieci na świat. 

W latach 2015-2018 współtworzyłem Poznański Alarm Smogowy, który działa na rzecz rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. Przyczyniliśmy się m.in. do przyjęcia uchwały antysmogowej oraz wzrostu świadomości mieszkańców Poznania w kwestii szkodliwości smogu.

Przez ostatnie lata prowadziłem szereg szkoleń i warsztatów na tematy miejskie, m.in. dla takich instytucji jak CK Zamek, Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI czy Urzędu Miasta Poznania.

Ukończyłem prawo na Uniwersytecie Adam Mickiewicza oraz studia podyplomowe L.LM. na Europa-Insitut w niemieckim Saarbrücken. Doświadczenie zawodowe zbierałem m.in. w Komisji Europejskiej oraz międzynarodowych organizacjach pozarządowych. Obecnie piszę doktorat na temat partycypacji społecznej na poziomie europejskim w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta oraz pracuję w branży wydawnictw naukowych.

Wychowałem się w sercu Poznania, przy ul. Świętosławskiej w rodzinie restauratorów. Jesteśmy związani z tym miejscem od prawie 100 lat, a przestrzeń jednego z najbardziej zielonych ogródków w Poznaniu ukształtowała moją miłość do zieleni miejskiej. Od kilku lat mieszkam na Strzeszynie, gdzie staram się zachęcać lokalną społeczność do działania, m.in. poprzez organizację wspólnego sprzątania dzielnicy, stworzenie małego ogrodu społecznego oraz regału wymiany książek czy też organizację różnych wydarzeń kulturalnych. Mam wspaniałą żonę oraz dwójkę cudownych dzieci, a trzecie w drodze.

PRIORYTET 1 – EDUKACJA

Najważniejszą kwestią, na której chciałbym skupić się w Radzie Miasta Poznania jest praca na rzecz poprawy edukacji naszych dzieci. Zależy mi na tym, by edukacja była skierowana bardziej na naukę praktyczną, dbałość o ucznia oraz pracę zespołową. Chciałbym stworzyć kompleksową kampanię na rzecz walki z ciężkimi tornistrami i realizować program edukacyjny naszej koalicji.

PRIORYTET 2 – TRANSPORT

Nie da się odkorkować Poznania bez postawienia na priorytet dla komunikacji zbiorowej. Każda osoba, która przesiądzie się na tramwaj czy autobus to 1 samochód mniej. Chcę również wspierać rozwój ruchu rowerowego, tak by bezpiecznie można było jeździć na dwóch kółkach po naszym mieście. 

PRIORYTET 3 – SENIORZY

Nasze społeczeństwo starzeje się, ważne jest więc zapewnić opiekę naszym seniorom. Do tego potrzebne są lokalne centra kultury, rozwój wolontariatu opiekuńczego, aktywizacja samotnych seniorów oraz zadbanie o ich zdrowie. Wiemy jak to zrobić i mamy na to pomysł. Dlatego będę realizował program dla seniorów przygotowany przez naszą koalicję. 

PRIORYTET 4 – PARTYCYPACJA

Postawmy na większy udział mieszkańców w sprawach miasta. Nadal brakuje solidnych reguł przeprowadzania konsultacji społecznych przez Urząd Miasta. Poznański Budżet Obywatelski co roku wymaga poprawek. Rady Osiedla walczą o inwestycje z bardzo skromnymi budżetami. Czas to zmienić! 

PRIORYTET 5 – ZIELEŃ i WALKA ZE SMOGIEM

Musimy chronić zieleń miejską i inwestować w jej rozwój, to w końcu jeden z filarów zdrowego miasta. Musimy też jak najszybciej rozwiązać problem smogu, dlatego potrzebne są zdecydowane działania na rzecz wymiany tzw. „kopciuchów”, które trują nas w okresie grzewczym. Zajmę się tym w Radzie Miasta Poznania.

DLA OKRĘGU 6:

>> Sprawdź program dzielnicowy, który będę realizował. <<